Filtry motoryzacyjne

filtry kabinowe

Samochód osobowy jest pojazdem o skomplikowanej konstrukcji, której jednym z ważnych elementów są różnego rodzaju filtry. Jakie filtry wykorzystuje się w pojazdach osobowych, jaką pełnią one funkcję oraz jak często należy je wymieniać w warsztacie? W tym artykule przyjrzymy się dokładnie każdej z tych kwestii.

Filtry do samochodów osobowych

Ponieważ w samochodach osobowych stosowanych jest kilka filtrów, łatwo wywnioskować, że każdy z nich współpracuje z innymi podzespołami. Pełnią one ważną funkcję, zapewniając prawidłową pracę tych podzespołów dzięki ich oczyszczaniu. Najważniejsze filtry, dzięki którym możesz cieszyć się sprawnością i bezpieczeństwem Twojego samochodu to:

filtry paliwa

Filtry paliwa

Usuwają one zanieczyszczenia z paliwa lub oleju napędowego. Brak prawidłowego oczyszczenia tych płynów może zakłócić pracę silnika, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jego uszkodzenia. Wybierając filtry paliwa, warto zwrócić uwagę na to, czy są one w stanie usunąć takie zanieczyszczenia jak m.in. piasek, rdza, woda, cząsteczki żywiczne. Najważniejsze właściwości filtrów paliwa, na które musimy zwrócić uwagę to ich szczelność oraz jakość papieru adsorpcyjnego i śruby odwadniacza. Kiepska jakość wykonania filtra sprawi, że nie będzie on dobrze spełniał swojej roli, a dodatkowo może nawet doprowadzić do wycieku paliwa. Parametrem, który również może nas zainteresować, będzie także dokładność filtracji – im większa, tym lepiej.

Filtry oleju

Filtry oleju są odpowiedzialne za właściwą filtrację oleju silnikowego. Paliwo i powietrze dostarczają różnego rodzaju zanieczyszczeń i toksyn, których zatrzymanie jest rolą filtrów oleju. Dodatkowo zatrzymują one też zanieczyszczenia powstałe w wyniku procesów chemicznych zachodzących w trakcie pracy silnika. Dzięki prawidłowemu usuwaniu przez filtr oleju zanieczyszczeń, olej silnikowy zachowuje właściwości smarujące przez dłuższy czas.

Filtry kabinowe

filtry kabinowePrzy prawidłowej pracy filtrów kabinowych, możemy liczyć na to, że do wnętrza pojazdu nie przedostaną się zanieczyszczenia takie jak cząstki spalin, pyłki roślin, kurz itp. Znaczenie filtrów kabinowych w zatrzymywaniu tego rodzaju zanieczyszczeń jest dwojaka: z jednej strony prawidłowe usuwanie zanieczyszczeń pozytywnie wpływa na sprawność pojazdu, z drugiej strony ma to jednak niebagatelny wpływ również na zdrowie i samopoczucie kierowcy oraz pasażerów. Dlatego też filtry kabinowe nie tylko nie powinny być przez nas bagatelizowane, ale również warto poświęcić więcej czasu i pieniędzy na to, by wybrać takie, które zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów i z pełną dokładnością, dzięki czemu są w stanie zagwarantować najbardziej optymalne warunki pracy w kabinie pojazdu.

Filtry powietrza

Prawidłowa praca filtrów powietrza wpływa bezpośrednio na osiągi pojazdu. Filtry powietrza PZL Sędziszów oczyszczają je z drobnych zanieczyszczeń i nie pozwalają im przedostać się do silnika. Odpowiedni materiał filtracyjny pozwala osiągnąć najlepsze efekty oczyszczania, dlatego też warto wybierać filtry powietrza wykorzystujące specjalne papiery i włókninę poliestrową.

Jak często wymieniać filtry do samochodów osobowych?

filtry olejuZe względu na to, że wszystkie filtry motoryzacyjne są narażone na stały kontakt z zanieczyszczeniami, nie jest niczym osobliwym fakt, iż co pewien czas należy je wymieniać. Nie ma jednak uniwersalnej reguły: każdemu rodzajowi filtra wymiana należy się w innym czasie. Z reguły wymianę filtrów powietrza zaleca się każdorazowo po przejechaniu 20 tysięcy kilometrów, o ile nie poruszamy się samochodem w mocno zapylonym środowisku – wówczas wymiana powinna być częstsza. Filtry oleju wymieniać powinno się każdorazowo przy wymianie oleju silnikowego (zalecenia dotyczące jego wymiany to albo po 15 tysiącach kilometrów, albo po prostu raz do roku). Filtry paliwa wymienia się zdecydowanie rzadziej – wystarczy robić to po przejechaniu 40 tysięcy kilometrów, natomiast filtry kabinowe warto zmieniać co pół roku, a nawet trochę częściej.

Dodaj komentarz