Filtry powietrza: jak wybrać i wymienić

filtry powietrza

Filtry motoryzacyjne odgrywają niebagatelną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu samochodu, natomiast jeden z nich nie tylko dba o silnik, ale też o zdrowie kierowcy i pasażerów. Chodzi o filtry powietrza, które mają dwojaką rolę: oczyszczają powietrze trafiające do silnika oraz do kabiny. W tym artykule przybliżymy, w jaki sposób pracują te filtry i jaką dokładnie odgrywają rolę, a także powiemy, jak często należy je wymieniać i jak to zrobić.

Rola filtrów powietrza

filtry powietrzaJak sama nazwa wskazuje, zadaniem filtrów powietrza jest filtrowanie, tj. zatrzymywanie pewnych substancji znajdujących się w powietrzu i uniemożliwienie im przedostania się dalej, gdzie mogłyby wyrządzić znaczne szkody. Filtr powietrza przede wszystkim nie pozwala zanieczyszczeniom trafić do silnika pojazdu. Pyły przemysłowe oraz zanieczyszczenia znajdujące się na wierzchnich warstwach dróg to główne substancje, które zatrzymuje filtr powietrza. Ma on do wykonania sporo pracy, ponieważ największa liczba tych zanieczyszczeń unosi się na wysokości około pół metra – w podobnej wysokości znajdują się zasysające powietrze otwory w autach osobowych. To pokazuje, dlaczego warto pamiętać o regularnej wymianie filtra powietrza i wybierać te wyższej jakości, np. PZL Sędziszów. Jeżeli to kogoś nie przekonuje, wspomnimy tylko, jakie spustoszenie w samochodzie może spowodować niewłaściwa filtracja powietrza: zanieczyszczenia dostaną się do silnika i do oleju, a uszkodzeniu ulec mogą m.in. łożyska turbosprężarki czy pierścienie tłokowe. Nie warto zatem lekceważyć kwestii prawidłowej filtracji powietrza w samochodzie.

Jak wybrać dobre filtry powietrza?

Wiedząc, jak ważną rolę pełni filtr powietrza w samochodzie, rozumiemy, dlaczego powinniśmy wybrać taki, który cechuje się wysoką efektywnością pracy. Jak jednak ocenić skuteczność filtra i – co za tym idzie – wybrać najlepszy? Dobrym wskaźnikiem efektywności jest stopień separacji, czyli procentowe określenie ilości cząstek, które zostały odseparowane przez filtr. Filtry powietrza dobrej jakości są w stanie zatrzymać ponad 99% zanieczyszczeń! Czym charakteryzują się dobre filtry? Wybierając je, zwracajmy uwagę na takie rzeczy jak:

filtry powietrza do samochodu

  • stosowane materiały filtracyjne: papier z włókniną lub włóknina nasączona olejem to jedne z najbardziej efektywnych rozwiązań, ale liczy się też m.in. grubość czy przepuszczalność powietrza;
  • odpowiednie ułożenie plis;
  • gradientowa budowa filtra, czyli taka, w której od strony oczyszczonego powietrza użyto ściślejszej włókniny, jest o wiele bardziej efektywniejsza od papierowych odpowiedników.

Wymiana filtrów powietrza: kiedy i jak?

jak wymienić filtr powietrzaRegularnej wymiany filtrów powietrza nie należy lekceważyć, ponieważ zapełniony filtr nie będzie spełniał swojej roli i może przysporzyć nam kłopotów. Standardowo filtr powietrza wymienia się przy okazji okresowego przeglądu, jednak warto kontrolować jego stan, bo często zdarza się, że konieczna jest jego wcześniejsza wymiana. Jeśli jeździmy sporo, wymieniajmy filtr co 20 tysięcy przejechanych kilometrów. Analogicznie, jeśli samochodu używamy rzadko i częściej stoi w garażu lub na parkingu, może się zdarzyć, że wymiana filtra powietrza będzie konieczna dopiero po dwóch latach. Samodzielna wymiana filtrów powietrza nie jest wcale trudna: po zlokalizowaniu miejsca, gdzie jest zamontowany filtr (lub filtry powietrza – w większych samochodach), wyjmujemy go oraz oczyszczamy puszkę, w której się on znajduje, za pomocą wilgotnej szmatki. Zakładając nowy filtr PZL Sędziszów, musimy zwrócić uwagę na to, by nie był on odkształcony. Ważne też, by ułożenie uszczelki było prawidłowe – nie może ona zostać przytrzaśnięta przez pokrywę. Po założeniu nowego filtra możemy jeszcze uruchomić silnik i sprawdzić, czy wszystko pracuje prawidłowo. Jak widać, wymiana filtrów powietrza to bardzo prosta czynność, dlatego tym bardziej nie powinniśmy tego zaniedbywać.

Dodaj komentarz