Zabezpieczenia przed pożarem w samochodach

zabezpieczenia przeciwpożarowe w aucie

Samochód z oczywistych względów jest obiektem, który eksploatowany nieprawidłowo może wywołać niebezpieczne sytuacja jak np. pożar silnika. Zbudowany jest także z podzespołów łatwopalnych, szczególnie wewnątrz kabiny. Już nie trzeba wspominać o tym, że bak samochodu wypełniony jest palną substancją jak benzyna czy gaz, które w skrajnych przypadkach może oznaczać wybuch. Jeżeli paliwo przecieka i narażone jest na kontakt z ogniem, powoduje bardzo szybkie rozprzestrzenianie się ognia. Aby niebezpiecznym sytuacjom zapobiegać stosuje się zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Gaśnica w samochodzie do gaszenia ognia

W każdym samochodzie musi znaleźć się przynajmniej jedna gaśnica 1 kg. Jednak dla własnego bezpieczeństwa i spokoju ducha lepiej wyposażyć się w większą gaśnicę, czyli np 2 kg. Są to gaśnice proszkowe, które odnajdują swoje zastosowanie podczas pojawienia się dymu lub ognia w samochodzie. Pozwala na szybkie i sprawne zażegnanie niebezpieczeństwa, jednak po ugaszeniu pożaru, dalsza jazda nie będzie możliwa, aż do oględzin samochodu i zatwierdzenia jego przydatności do użytku. Jest to jedyne zabezpieczenie przed pożarem w typowym samochodzie osobowym.

Systemy gaśnicze w samochodach sportowych

Samochody rajdowe są znacznie lepiej wyposażone w zabezpieczenia przeciwpożarowe. Posiadają automatyczne systemy uruchamiana mechanicznie lub elektronicznie w kokpicie kierowcy, i pozwalają na automatyczne gaszenie komory silnika oraz wnętrza samochodu. Jest to wyposażenie obowiązkowe, poza tym, sprzęt gaśniczy musi być homologowany, na co trzeba zwrócić uwagę.

Szybkie gaszenie silnika w komorze silnikowej

Istnieją bardzo sprytne sposoby na zabezpieczenie komory silnikowej, a tym samym całego samochodu i osób w nim przebywających. Proteng Engine to rurka z tworzywa sztucznego, którą montuje się w komorze silnika, np na spodzie maski samochodu, lub dookoła komory silnikowej. Rurka zaślepiona jest z dwóch stron a w środku umieszczony jest środek gaśniczy. W momencie wystąpienia ognia w silniku, pod jego wpływem tworzywo się rozpuszcza uwalniając automatycznie środek gaśniczy, który szybko likwiduje zalążek pożaru. Dzięki temu, nawet bez wiedzy kierowcy w momencie zagrożenia, zostaje ono całkowicie zlikwidowane i najczęściej nie ma potrzeby użycia dodatkowo gaśnicy.

Jak działa Proteng Engine możesz zobaczyć na poniższym materiale wideo:

Jeżeli poszukujesz konsultacji i rozwiązań w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych kliknij tutaj.

Homologowane systemy gaśnicze do samochodów rajdowych możesz znaleźć tu: https://motorsport.2brally.pl