Zakup samochodu, a generowanie dodatkowych kosztów

przegląd samochodu

Kupno i posiadanie samochodu wiążę się z nowymi obowiązkami dla właściciela. Nie wystarczy tylko tankować. Trzeba także płacić ubezpieczenie oraz poddawać samochód regularnym przeglądom. Obie te rzeczy wiążą się z kosztami, o których trzeba pamiętać, gdy zdecydujesz się na zakup auta.

Ubezpieczenia OC i AC

Posiadacz samochodu uczestniczący w ruchu ulicznym ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych (Sprawdź ustawę: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20031241152 ). Jest ono potrzebne, aby w razie wypadku wyrządzone szkody były opłacana przez zakład ubezpieczenie do którego wypłacane są składki, a nie przez kierowców. Biorąc pod uwagę ilość kolizji i wypadków na polskich drogach można sobie wyobrazić co by się dało w sądach oraz jak niewypłacalna byłaby część sprawców. Drugim ubezpieczeniem, które jest charakterystyczne dla kierowców jest Autocasco. W odróżnieniu do OC jest ono dobrowolne. AC gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży, uszkodzenia, a także zniszczeń spowodowanych oddziaływaniem niekorzystnych działań atmosferycznych. Pomimo tego, że nie jest ono obowiązkowe, to większość kierowców i tak się na nie decyduje.

Obowiązkowe badania techniczne auta

Drugą kwestią nad którą trzeba trzymać pieczę jest stan techniczny posiadanego samochodu oraz to, żeby przeszedł on wszystkie badania techniczne. Tyczy się to zwłaszcza samochodów starszych niż 5 lat, bowiem muszą one przejść coroczne badania techniczne. Poza obowiązkowymi badaniami powinno się poddawać samochód okresowemu przeglądowi samochodów. Ma on na celu wymianę zużytych części oraz wymianę płynów eksploatacyjnych.

Podstawowoy przegląd samochodu

Podstawowy przegląd samochodu obejmuje zazwyczaj wymianę oleju oraz filtrów oleju. W przypadku tego drugiego ważne jest, aby zdecydować się na filtr oleju wyższej jakości My szczególnie polecamy filtry oleju z polskiej firmy PZL Sędziszów. Ponadto do częstych okresowych wymian należą: wymiana płynu chłodniczego, wymiana płynu hamulcowego, wymiana świec, wymiana filtra powietrza oraz wiele innych.

Zakońćzenie

Kupno samochodu obojętne czy nowego czy używanego wiążę się z dodatkowymi kosztami, o których trzeba pamiętać. Zwłaszcza w przypadku samochodu używanego, który ma już swoje lata koszta te mogą okazać się bardzo wysokie. Warto więc przed jego wyborem dokładnie dowiedzieć się ile kosztują najczęściej zużywające się części oraz ich wymiana.

Dodaj komentarz