Czy opłaca się wypożyczyć samochód w Gliwicach?

wynajem samochodów gliwice

Jeszcze do niedawna posiadanie samochodu było dość oczywiste i jeśli tylko kogoś było na to stać oraz posiadał prawo jazdy, nie było się nad czym zastanawiać. W ostatnim czasie jednak się to trochę zmienia i coraz częściej wybieramy alternatywne sposoby transportu, w tym także usługi, jakie oferuje wypożyczalnia samochodów. Gliwice są jedną z większych miejscowości na Śląsku – sprawdźmy jak tu korzysta się z różnych środków komunikacji i czy wynajem auta jest tu opłacalny.

Możliwości transportowe w Gliwicach

wypożyczalnia samochodów gliwiceJako ważny węzeł komunikacyjny, Gliwice mają dobrze opracowaną sieć dróg oraz ofertę komunikacji publicznej. Przecinają się tutaj autostrady A1 i A4, przebiega tu DK88 i DK78 – gwarantuje to bardzo dobre skomunikowanie zarówno z innymi miastami wchodzącymi w skład aglomeracji, jak również z południową częścią województwa śląskiego, a także ze stolicami województw małopolskiego, opolskiego i dolnośląskiego, co daje kierowcom możliwość szybkiego przemieszczania się w wielu kierunkach. Zlokalizowana w centrum Gliwic węzłowa stacja kolejowa jest, po Katowicach, najważniejszym punktem kolejowym na Śląsku. Przebiega tędy międzynarodowa linia kolejowa E30 oraz krajowe linie, wykorzystywane zarówno w ruchu pasażerskim, jak i towarowym. Na terenie gminy Gliwice znajduje się też ponad 200 przystanków komunikacji autobusowo-tramwajowej, które obsługiwane są przez kilkadziesiąt regularnie kursujących linii. Taka organizacja komunikacji publicznej sprawia, że mieszkańcy Gliwic często rezygnują z posiadania własnych samochodów, na co dzień poruszając się pociągami, autobusami i tramwajami. W sytuacjach, w których auto jest jednak niezbędne, pomocą okazuje się wypożyczalnia samochodów, np. Pożycz-Go. Gliwice na swojej mapie mają ich kilka, dzięki czemu nie ma problemu z dostępem do aut na wynajem na dowolny termin.

Jak z wypożyczalni samochodów korzystają mieszkańcy Gliwic?

wynajem samochodów gliwicePrzywykliśmy myśleć, że z wypożyczalni aut korzystają raczej osoby przyjezdne, którym do danej miejscowości wygodniej było dotrzeć za pomocą transportu publicznego, jednak na miejscu potrzebują samochodu, który biorą z wypożyczalni. Powoli jednak ta tendencja się zmienia i właściciele wypożyczalni zgodnie potwierdzają, że coraz częściej ich klientami są lokalni mieszkańcy. Tacy klienci najczęściej wypożyczają samochody na kilka dni, zwykle nie dłużej niż tydzień, dosyć często na jedną, dwie doby. Czasami decydują się na wynajem na godziny, ale raczej tylko wtedy, gdy nie mają możliwości pożyczenia auta na tak krótki czas od kogoś ze znajomych lub rodziny.

samochódPo co osoby, dla których na co dzień komunikacja publiczna jest wystarczająca, sporadycznie decydują się na wynajem auta w Gliwicach? Ile klientów wypożyczalni, tyle powodów, ale bardzo często wskazywane są takie sytuacje jak:

  • konieczność wyjazdu do miejsca, z którym brak skomunikowania lub jest ono kiepskie
  • podróż w godzinach, w których komunikacja publiczna nie kursuje lub kursuje rzadziej
  • zobowiązania prywatne lub zawodowe w oddalonych od siebie miejscach przy niewielkim zapasie czasu

Widać zatem, w jakich sytuacjach dla mieszkańców Gliwic wypożyczalnia samochodów okazuje się ratunkiem – tam, gdzie komunikacja publiczna zawodzi i nie spełnia w pełni oczekiwań przed nią stawianych.

Dodaj komentarz