Nikogo nie trzeba przekonywać co do tego, że podróż samochodem pod wieloma względami jest nie do porównania z o wiele mniej wygodnym, publicznym transportem. Dlatego też niczym zaskakującym nie jest już biznes taki jak wypożyczalnia samochodów. Śląsk jest jednym z rejonów, gdzie ilość firm oferujących wynajem samochodów jest bardzo duża, co wynika z rosnącego zainteresowania tego rodzajem usług. Czy jednak rzeczywiście warto wynajmować auta?
Wynajem aut – za i przeciw
Zwolenników wypożyczania samochodów jest niemal tyle samo, co przeciwników tej formy korzystania z samochodów. Wśród wielu osób stale pokutuje przekonanie, że wynajem samochodów jest bardzo kosztowny, a wypożyczalnie naliczają sporo dodatkowych opłat, które nierzadko są ukryte przy zawieraniu umowy.
Niska opłacalność to wskazywana przez przeciwników wynajmu wada, obok której wymienia się też inne: nieuczciwą politykę paliwową, limity kilometrów, ograniczenia czasowe wynajmu i – nierzadko – sankcje finansowe za skrócenie umowy oraz niejasne zapisy w regulaminie, które można łatwo zinterpretować na niekorzyść klienta.
Z kolei osoby, które uważają wypożyczanie samochodów za atrakcyjną formę korzystania z pojazdów, zwracają uwagę przede wszystkim na to, że przy rozważnym wyborze wypożyczalni nie ma mowy o niespodziewanych kosztach, a sam wynajem jest bardzo opłacalny. Często wskazują też na to, że wypożyczanie samochodów jest najbardziej opłacalne jedynie w określonych sytuacjach.
Kiedy warto wypożyczyć samochód?
W jakich sytuacjach zatem dobrym wyborem będzie wypożyczalnia samochodów? Śląsk i inne rejony kraju mają wiele takich firm na swoim terenie i choć o kwestiach związanych z tym, na co zwracać uwagę w ich ofertach jeszcze napiszemy, to w tym akapicie chcemy pokazać, kiedy opłaca się wynająć auto, a kiedy lepiej tego nie robić.
Wypożyczalnie aut udostępniają pojazdy zarówno na krótki, jak i na długi termin: możemy uzyskać samochód na okres od kilku godzin do nawet kilkudziesięciu miesięcy. Co i kiedy nam się opłaci?
Wynajem na krótki termin, kilka godzin lub kilka dób, sprawdzi się zwłaszcza w przypadku klientów indywidualnych, którzy nie posiadają własnego samochodu lub chwilowo nie mogą z niego korzystać, a znajdują się w sytuacji, w której poleganie na transporcie publicznym jest zbyt ryzykowne. Taka forma wynajmu jest także często stosowana przez osoby, które wyjeżdżają w służbowe delegacje.
Długoterminowy wynajem raczej nie opłaci się jednak osobom prywatnym – o wiele bardziej korzystny będzie dla nich zakup własnego samochodu. Paradoksalnie jednak jest to rozwiązanie opłacalne dla firm. Wiele przedsiębiorstw zawiera z wypożyczalniami samochodów umowy na dłuższe okresy, korzystając wówczas głównie z samochodów dostawczych. Jest to dla nich nie tylko bardziej opłacalne, ale też pod wieloma względami wygodniejsze.
Wypożyczasz samochód? Zwróć na to uwagę!
Jeśli podjąłeś decyzję o wynajmie samochodu, przed podpisaniem umowy z wypożyczalnią zwróć uwagę na kilka kwestii, które zadecydują o tym, czy będziesz zadowolony ze współpracy z firmą. Każda wypożyczalnia samochodów na Śląsku ma inne zasady, ale nie wszystkie muszą być dla Ciebie korzystne.
Zwróć uwagę na politykę paliwową wypożyczalni oraz limity terytorialne, określające granice, w których możesz poruszać się wynajętym autem. Bacz też na limity kilometrów – i lepiej unikaj wypożyczalni, które je narzucają, bo ich przekroczenie może Cię słono kosztować. Sprawdź zasady odbioru i oddania pojazdu oraz ewentualne opłaty za podstawienie go we wskazane miejsce, a także za skrócenie umowy.
Przede wszystkim jednak dokładnie przeczytaj regulamin wypożyczalni oraz umowę – zanim ją podpiszesz. To podstawowa zasada wynajmu auta bez niechcianych niespodzianek.
Współpraca: Pożycz-Go