Pomysł na biznes: wypożyczalnia samochodów

wypożyczalnia samochodów gliwice

Wiele osób planujących otworzyć własną firmę, rozważa wiele opcji, w jaki biznes pójść. Częstym pomysłem pasjonatów motoryzacji jest własna wypożyczalnia samochodów. Gliwice są jednym ze śląskich miast, gdzie tego rodzaju firm działa stosunkowo sporo, jednak zaobserwować można też, że nie wszystkie utrzymują się przez dłuższy czas na rynku. Podobnie wygląda to w innych miejscowościach w kraju. Czy zatem wynajem aut może być pomysłem na udany biznes?

wypożyczalnia samochodów gliwice

Inwestycje od samego początku

Każdy biznes wymaga kapitału początkowego. Nie da się założyć firmy bez poniesienia jakichkolwiek kosztów związanych z wystartowaniem jej działalności. W przypadku zakładania własnej wypożyczalni samochodów na początek trzeba ponieść dość spore wydatki. Podstawą działalności wypożyczalni jest bowiem flota, a zakup aut nie należy do najtańszych. Oczywiście nie należy porywać się na głęboką wodę – na dobry początek wystarczy zaledwie kilka samochodów, flotę można bowiem poszerzać w miarę rozwoju firmy. Jednak w miarę nowe, a co ważniejsze – w pełni sprawne i dobrze wyposażone pojazdy to podstawa, od jakiej musi zacząć każda chcąca odnieść sukces wypożyczalnia samochodów. Gliwice mają już tu sporą konkurencję, ale powiedzmy sobie szczerze: nawet gdybyśmy otworzyli wypożyczalnię w miejscu, w którym konkurencja jest mała, kto chciałby płacić za wynajem starego auta, w kiepskim stanie technicznym i bez wyposażenia uznawanego dziś za podstawowe? Dość nowe roczniki samochodów, podstawowe systemy bezpieczeństwa, klimatyzacja – to dziś absolutne minimum, które musimy zapewnić naszym przyszłym klientom.

Konkurencja nie śpi

Branża wynajmu samochodów jest dość trudna i potwierdzi to każdy, kto startował z własnym biznesem w niej jako niezależna firma. Przede wszystkim rynek jest zdominowany przez sieciowe wypożyczalnie, których nazwy są już dobrze znane potencjalnym klientom – mają one też spory budżet na reklamę oraz siedziby w większości liczących się miejscowości. Bardzo trudno jest z nimi konkurować, ponieważ często też oferują one ceny tak niskie, na które początkujące wypożyczalnie nie mogą sobie pozwolić. Lepsze warunki wynajmu, bardziej przyjazne dla klienta (ale odpowiednio zabezpieczające interesy firmy) są tym, na czym może budować swoją markę nowopowstała wypożyczalnia samochodów. Gliwice akurat z uwagi na swoje położenie są trudnym rynkiem dla nowych firm w tej branży. Z tego powodu też, jeśli ktoś planuje tu otworzenie takiego biznesu, radzimy, by najpierw stworzył naprawdę dobry biznesplan i dokładnie rozeznał lokalny rynek.

Dodaj komentarz