Przepustnica w samochodzie

silnik

Praktycznie każdy z nas choć raz w swoim życiu usłyszał nazwę ,,przepustnice”. Jednak nie za bardzo wiemy co to jest, ani do czego to służy i gdzie jest wykorzystywane. Dziś co nieco o przepustnicy wykorzystywanej w samochodzie.

silnik

Co to jest przepustnica?

Przede wszystkim jak nazwa wskazuje, celem przepustnicy jest przepuszczanie powietrza. Przepustnica posiada wiele zastosowań, między innymi w motoryzacji, gdyż jest to element, który znajduje się w każdym samochodzie posiadającym silnik benzynowy, ponieważ przepustnica jest częścią gaźnika.

Do czego służy?

W samochodach osobowych przepustnica dozuje niejako dawkuje powietrze, dzięki któremu kierowca może odpowiednio panować nad samochodem. Między innymi nad jego mocą czy szybkością. Z każdym naciśnięciem pedału gazu zwiększamy przepływ powietrza. To znaczy – uchylają się wtedy klapki, dzięki którym zwiększają się obroty silnika, a auto przyśpiesza.

Oprócz tego, głównym zadaniem przepustnicy jest kontrola głośności układu wydechowego.

Awaria przepustnicy

przepustniceJednym z objawów awarii przepustnicy są skoki obrotów samochodu na tak zwanym ,,luzie”, czyli biegu jałowym. Zjawisko to nazywamy ,,falującymi obrotami”, ponieważ sugeruje nam to nierówną pracę silnika.

Zepsuta przepustnica może również przyczynić się do wzrostu spalania w samochodzie. Jeśli zauważysz nagłe podwyższenie kosztów paliwa, to znak, że ze spalaniem jest coś nie tak.

Te objawy mogą się pojawiać, jeśli w przepustnicy zgromadzi się osad, który znacznie ograniczy działanie tego narzędzia.

Czyszczenie przepustnicy

Przede wszystkim przy czyszczeniu przepustnicy powinny brać udział przynajmniej dwie osoby. Dlaczego? Jedna osoba dodaje gazu, tak, aby auto chodził na jednych obrotach. Z kolei druga – wprowadza specjalistyczny preparat. Przez chwilę auto będzie dymić, ale nie warto się tym przejmować, ponieważ jest to naturalny objaw takiego stanu rzeczy.

Jak widać – przepustnica jest bardzo ważnym elementem w samochodzie, który posiada silnik benzynowy. Jej awaria może spowodować wzrost kosztów eksploatacyjnych naszego auta. Warto ją odpowiednio przeczyścić i sprawić, by dopływ powietrza przebiegał prawidłowo i aby nasz układ silnikowy pracował nienagannie.

Dodaj komentarz