Nawet jeśli na co dzień poruszamy się własnym samochodem lub w zupełności wystarcza nam oferta komunikacji publicznej, to jednak czasami zdarzają się sytuacje, w których stajemy przed koniecznością wynajmu auta. Jeśli wypożyczalnia samochodów do tej pory była dla nas obcym miejscem, zapewne przed wynajęciem samochodu pojawia się przed nami sporo pytań. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na większość z nich i pokazać, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, a wynajem aut może być naprawdę korzystny i wygodny.
Ile to kosztuje?
To pewnie najczęściej pojawiające się pytanie, ponieważ zwykło się myśleć, że wypożyczenie samochodu to bardzo droga inwestycja. Czy jest tak w rzeczywistości? I tak, i nie – wszystko zależy od tego, jaką wypożyczalnię wybierzemy i jakie obowiązują w niej zasady. Podstawową składową całkowitego koszty wynajmu samochodu jest stawka dobowa. Obecnie większość wypożyczalni ustala ją w oparciu o czas wynajmu – im dłuższy czas, na który wypożyczamy samochód, tym niższa stawka za jedną dobę. Oczywiście warto też porównywać ceny różnych wypożyczalni, bo wiadomo, że będą się one różnić między sobą, niemniej jednak cena za dobę nie może być decydującym kryterium, bo może się okazać, że jej niska wysokość wynika z dodatkowych, ukrytych kosztów, które również będziemy musieli pokryć. Dlatego też, oprócz tej podstawowej ceny za wynajem, warto sprawdzić, czy trzeba wnieść kaucję, ile ona wynosi i jakie są zasady jej zwrotu. O cenie wynajmu mogą decydować też dodatkowe akcesoria. Warto sprawdzić jak wygląda to w danej wypożyczalni: czy jest możliwość uzyskania dodatkowych akcesoriów, takich jak fotelik dziecięcy czy GPS i na jakiej zasadzie są naliczane za to koszty.
Skąd odbiorę samochód? Gdzie go oddam?
Miejsce odbioru samochodu ma dla nas przede wszystkim znaczenie ze względu na komfort korzystania z wynajmu, ale powinniśmy także zainteresować się tym ze względu na koszty, jakie może naliczyć wypożyczalnia samochodów. Przeważnie odbiór auta z siedziby wypożyczalni jest bezpłatny, jednak co, jeśli chcemy wsiąść do wynajętego pojazdu np. zaraz po wyjściu z samolotu? Warto sprawdzić przed czasem, czy interesująca nas wypożyczalnia w ogóle oferuje podstawienie auta we wskazane przez nas miejsce, a jeśli tak, to jaka jest tego cena, ale też jaki jest zakres terytorialny, na którym możemy liczyć na podstawienie pojazdu. Te same zasady obowiązują przy zwrocie auta, kiedy już nie chcemy z niego dłużej korzystać.
Czy mogę wynająć auto?
To pytanie, jeśli w ogóle się pojawia, to raczej dużo później, ponieważ wiedząc, że wypożyczalnie samochodów istnieją, zwykle zakładamy, że możemy z nich skorzystać. Tymczasem nie każdy będzie mógł wynająć auto. Z oczywistych przyczyn wypożyczalnie nie udzielają pojazdów osobom bez prawa jazdy. Oprócz prawa jazdy, zwykle wymaga się też okazania dowodu osobistego. Posiadanie tych dokumentów zwykle nie jest problemem dla chcących skorzystać z wypożyczalni samochodów. Może się nim okazać jednak ich wiek lub staż za kółkiem. Wiele wypożyczalni kieruje bowiem swoje usługi do osób, które ukończyły 21 rok życia, a niektóre dodatkowo wymagają np. dwuletniego doświadczenia za kierownicą. Nawet jeśli spełniamy te wszystkie warunki, może pojawić się inny problem – część wypożyczalni akceptuje płatności jedynie kartą kredytową. Dlatego też przed wynajmem warto zorientować się, czy spełniamy wszystkie warunki stawiane przez wypożyczalnię.
To pierwsza część poradnika dotyczącego podstaw wypożyczania samochodu. Na kolejną część zapraszamy niebawem!