Zapraszamy do drugiej części podstawowego poradnika dla wynajmujących samochód. Wypożyczalnia samochodów może oferować bardzo korzystne warunki – dowiedz się, jak je rozpoznać. Jeśli nie zapoznałeś się jeszcze z pierwszą częścią, nadrób zaległości i uzupełnij wiedzę o informacje zawarte w tym artykule!
Na co zwrócić uwagę przy wynajmie?
Zaczniemy od rzeczy oczywistej, o której jednak sporo osób zapomina lub ją bagatelizuje: przede wszystkim należy przeczytać umowę. Dokładnie. Od pierwszego, do ostatniego zdania. Bez pomijania przypisów, gwiazdek i zapisów drobnym druczkiem. Niepozornie wyglądający akapit może zawierać informacje, których nieznajomość może kosztować nas sporo pieniędzy. Oczywiście, jeśli nie rozumiemy jakiegokolwiek zapisu w umowie, wyjaśnijmy jego treść z pracownikiem wypożyczalni. Zanim podpiszemy umowę, wszystko musi być dla nas stuprocentowo jasne. Poza przeczytaniem umowy, które jest absolutnie najważniejsze, zorientujmy się w ubezpieczeniach – czy w cenie wynajmu jest ubezpieczenie? Jeśli tak, to co obejmuje? Warto to sprawdzić i w razie czego dopłacić trochę więcej w ramach ubezpieczenia, ponieważ może się okazać, że wypożyczenie samochodu okaże się dużo droższe, kiedy przy parkowaniu zdarzy nam się lekko zarysować auto lub – czego nikomu nie życzymy – zostanie on skradziony w czasie, gdy będzie przez nas wynajmowany. Wspomnimy tu o jeszcze jednej ważnej kwestii, o której osoby wynajmujące samochody bardzo często zapominają lub nawet nie przychodzi im do głowy, jak bardzo może to być ważne. Chodzi mianowicie o sprawdzenie i porównanie numerów rejestracyjnych oraz VIN wypożyczanego przez nas samochodu.
Czy te warunki są korzystne?
Trudno wypowiadać się ogólnie o korzystności cen danej wypożyczalni, ponieważ stawki różnią się w zależności od regionu, a nawet miejscowości. Są jednak pewne zasady stosowane przez niektóre wypożyczalnie, których na pewno nie sposób uznać za korzystne.
Limit kilometrów
Jeśli wypożyczalnia samochodów oferuje wynajem z limitem kilometrów, lepiej będzie poszukać innej oferty. Limity mogą nie mieć większego znaczenia dla osób, które mają zamiar podróżować niewiele, ale przy planowanej dłuższej jeździe wiążą nam ręce i czynią wynajem bezsensownym. Z drugiej strony, wysokość limitu może utrudnić życie nawet osobom nie planującym dłuższych podróży – jeśli limit nałożony przez wypożyczalnię jest wyjątkowo niski, zmusiłby nas do przeliczania każdego przejechanego autem kilometra.
Ograniczenia terytorialne
Jeśli chodzi o ograniczenia nakładane na nas przez wypożyczalnię, warto zwrócić jeszcze uwagę na to, po jakim terenie możemy się poruszać wynajętym pojazdem. Niektóre wypożyczalnie nie pozwalają na wyjazd ich samochodami poza daną miejscowość, region czy województwo. Jeśli więc chcemy wynajętym autem wybierać się w dalsze podróże, warto sprawdzić, czy wypożyczalnia nam na to zezwala. Podobnie, jeśli wynajmujemy samochód w miejscowości znajdującej się niedaleko granicy z innym krajem i nie wykluczamy podróży za granicę, sprawdźmy czy, wypożyczalnia przypadkiem nie zabrania przekraczania wynajętym pojazdem granic kraju.
Warunki paliwowe
Kolejną, sporną kwestią, co do opłacalności, są warunki paliwowe. Najlepiej jest, kiedy wypożyczalnia udostępnia nam samochód z pełnym bakiem i oczekuje od nas zwrotu w tym samym stanie. To najbardziej uczciwy i opłacalny dla nas układ. Gorzej, jeśli wypożyczalnia samochodów udostępnia pojazd z pewną zawartością paliwa, ale oczekuje zwrotu auta z niemal pustym bakiem – może być nam trudno spełnić taki warunek, a jego niespełnienie będzie wiązało się dla nas z dodatkowymi kosztami.
Zaliczka
W dzisiejszych czasach wypożyczalnie coraz częściej umożliwiają wcześniejszą rezerwację pojazdu. To dla nas ogromna zaleta, ponieważ dzięki rezerwacji możemy mieć pewność, że w interesującym nas terminie dany model samochodu będzie dla nas dostępny. Niemniej jednak rezerwacje zwykle wiążą się z wniesieniem pewnej wysokości zaliczki. Warto przed jej wpłaceniem zorientować się, czy w razie rezygnacji z rezerwacji, otrzymamy z powrotem wpłacone pieniądze. Nie jesteśmy często przewidzieć tego, że nasze plany ulegną zmianie, a jeśli zrezygnujemy z zarezerwowanego samochodu, może się okazać, że stracimy wpłaconą zaliczkę. Sporo wypożyczalni zwraca zaliczkę pomniejszoną o pewien procent jej sumy i na ten układ możemy przystać, jednak sytuacja, w której zaliczka nie jest w ogóle zwracana jest niedopuszczalna: choć zależy to jeszcze od jej kwoty. Rzadko jednak zdarza się, by taka zaliczka wynosiła kilkanaście, max. 30 złotych.
Zwrot pojazdu
Na koniec warto zainteresować się również tym, jak przebiega zwrot pojazdu. O miejscu zwrotu auta pisaliśmy już w pierwszej części poradnika, natomiast musimy zwrócić też uwagę na czas zwrotu. Chodzi tu nie tylko o datę dzienną, ale również o godzinę: jedna wypożyczalnia samochodów określi ją odgórnie, inna wyznaczy ją na podstawie godziny, w której pobraliśmy samochód. Niezależnie od tego, nie możemy przekroczyć określonej w umowie godziny, jeśli nie chcemy zapłacić za kolejną dobę wynajmu.