Mimo, że samochodów większość z nas używa na co dzień, zdarzają się jednak sytuacje, kiedy przewidujemy dla nich dłuższy postój. Przyczyny mogą być różne: długi wyjazd, na który wybieramy się bez samochodu, usterka auta, na której naprawę chwilowo nas nie stać, okres zimowy, w którym zaprzestaje się eksploatacji większości klasyków. Mimo, że mogłoby się wydawać, że kilkumiesięczna przerwa w użytkowaniu samochodu nie wpłynie na jego stan, może przynieść negatywne skutki, jeśli wcześniej pojazd nie zostanie odpowiednio zabezpieczony. Poniżej, w kilku punktach przedstawiamy najważniejsze działania, które trzeba podjąć, by długi postój nie odbił się negatywnie na naszym pojeździe.
[1] Garażuj!
Oczywiście najlepiej jest odstawić auto do garażu, gdzie będzie ono chronione przed negatywnymi skutkami opadów atmosferycznych oraz mniej narażone na mróz czy intensywne promienie słoneczne, w zależności od tego, w jakie porze roku przestajemy korzystać z auta. Niemniej jednak, choć garażowanie jest pierwszym krokiem, to jednak niewystarczającym.
[2] Uzupełnij płyny, wymień olej, zatankuj
Chociaż może się to wydawać absurdalne (po co nieużywanemu samochodowi odpowiednia ilość płynów?) to jednak przed odstawieniem auta na długie miesiące, warto sprawdzić ich poziom i je uzupełnić. Warto też wymienić olej silnikowy, by zgromadzone zanieczyszczenia nie zaczęły negatywnie oddziaływać na pojazd. Auto odstawiamy z napełnionym do pełna bakiem – wybierzmy paliwo premium. Jeśli samochód ma zimować, wymieńmy płyn do spryskiwaczy z letniego na zimowy.
[3] Sprawdź ciśnienie w oponach
I napompuj je nieco ponad poziom zalecany przez ich producenta. Ewentualnie możesz pod koła włożyć specjalne podkładki – chodzi bowiem o rozłożenie nacisku na większą powierzchnię bieżnika i uniknięcie odkształceń ogumienia.
[4] Umyj auto
Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z myjni. Nie chodzi tylko o to, by po przerwie móc od razu wsiąść do czystego auta. Wszystkie zanieczyszczenia na karoserii przez kilka miesięcy mogą wyrządzić jej spore szkody, a tego byśmy nie chcieli. Nie zapomnij też o przywróceniu czystości we wnętrzu auta.
[5] Zabezpiecz rurę wydechową i dolot powietrza do silnika
Robi się to przy użyciu nasączonych olejem szmat. Dla własnego bezpieczeństwa, w widocznym miejscu w samochodzie umieść również kartkę przypominającą o ich wyjęciu przed pierwszym odpaleniem silnika!
[6] Wymontuj akumulator, ale nie zapominaj o jego doładowywaniu
To zasada tak podstawowa i oczywista, że nie będziemy jej omawiać. Tak się po prostu robi.
[7] Przykryj auto plandeką
Chyba nie musimy tłumaczyć, że musi ona być czysta oraz wykonana z materiałów przepuszczających powietrze.
Zabezpieczenie samochodu na dłuższy czas to szereg prac, których zwykle nie da się wykonać w ciągu jednego dnia. Dlatego też wiedząc wcześniej o tym, że na pewien czas odstawimy auto, zacznijmy też wcześniej je zabezpieczać, by ze wszystkim zdążyć i o niczym nie zapomnieć. Natomiast jeśli w czasie dłuższego postoju naszego samochodu, w którymś momencie będzie nam potrzebne auto, zawsze możemy skorzystać z usług wypożyczalni samochodów, które działają w wielu miastach i stają się z roku na rok coraz bardziej popularniejsze dzięki przystępnym ofertom.