Każdego roku słyszymy żarty o zimie, która zaskoczyła drogowców i każdego roku, często na własnym przykładzie, dostrzegamy ich prawdę, bo przymrozki i pierwszy śnieg zaskakują nas, zanim zdążymy wymienić opony letnie na zimowe. Przygotowanie samochodu na zimę to oczywiście więcej niż tylko wymiana opon, niemniej jednak jest to najważniejsze, ponieważ od tego w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. W tym poradniku dowiesz się:
– jakie opony zimowe wybrać
– kiedy kupić opony na zimę
– kiedy pożegnać letnie opony
Jakie opony zimowe wybrać?
Chociaż przywykliśmy do prostego podziału na opony letnie i zimowe, to jednak sprawa komplikuje się, kiedy zdajemy sobie sprawę, że na rynku są dostępne tysiące rodzajów opon. Jak spośród tej liczby znaleźć te, które są chociażby zbliżone do ideału i dlaczego powinniśmy szukać dobrych opon? Odpowiedź na drugą część pytania jest prostsza: lepsza zimowa opona skraca drogę hamowania na płaskiej nawierzchni nawet o kilka metrów w stosunku do opony gorszej. Kilka metrów to niewielka różnica? Wystarczająca, by decydować o tragedii na drodze. Po znanych producentach możemy spodziewać się lepszych opon, więc warto zapoznać się z ich ofertą. Do jazdy po mieście i na krótkich trasach dobrze sprawdzą się opony firmy Fulda, a bardziej uniwersalne będą opony Hankook. Oczywiście wybierając opony zimowe Toyota, musimy wziąć pod uwagę, gdzie będziemy jeździć zimą: innych opon wymaga jazda w większości po zaśnieżonych trasach lub w górach, innych jazda po mieście i częściej po błocie pośniegowym niż po śniegu.
Kiedy kupić opony zimowe?
Właściwie nie ma żadnego narzuconego odgórnie terminu, który określałby do kiedy trzeba kupić opony zimowe. Sama zmiana opon też nie jest narzucona prawnie – w cieplejsze zimy, niektórzy kierowcy decydują się zostawić w swoich autach opony letnie, jednak nie jest to najlepszym pomysłem. Tak czy siak, nie warto zostawiać zakupu opon zimowych na ostatnią chwilę – i nie chodzi tu tylko o czas potrzebny na ich założenie. Opony zimowe opłaca się kupować wcześniej, bo są zwyczajnie tańsze. Najtańsze są tuż po sezonie zimowym, zatem jeśli tylko mamy miejsce, w którym moglibyśmy je przechować, warto kupić je w czasie, kiedy większość kierowców w swoich samochodach zakłada opony letnie. Szczyt sezonu na zakup opon zimowych wypada na przełomie października i listopada i nietrudno domyślić się, że wówczas ich ceny są najwyższe. Jeśli nie chcemy kupować opon bezpośrednio po sezonie zimowym, ale nie chcemy też przepłacić w szczycie sezonu, najlepiej kupić opony latem.
Kiedy zmienić opony na zimowe?
Na to pytanie potocznie odpowiadamy, że wtedy, kiedy pojawi się śnieg. Z kolei producenci opon mają na ten temat odmienne zdanie: opony należy zmienić na zimowe, kiedy temperatura powietrza w ciągu dnia nie przekracza 7 stopni Celsjusza. Czekanie do pierwszego śniegu z wymianą opon niestety nie wpływa pozytywnie na nasze bezpieczeństwo. Natomiast, jeśli w ciągu dnia temperatura wynosi np. 15 stopni Celsjusza, ale o poranku, kiedy jedziemy do pracy, jest niższa o 8 stopni, bezpieczniej byłoby zmienić opony na zimowe. Jeśli chcemy jeździć bezpiecznie i nie zmieniać opon na gwałt, najlepszym terminem na ich wymianę będzie początek października. Co, jeśli nie zdążymy z wymianą opon i zaskoczy nas pogoda, na którą opony letnie zdecydowanie się nie nadają? Możemy odstawić samochód do wulkanizacji, a sami skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów, w której wszystkie samochody są odpowiednio wcześniej przygotowane do zimy. Jeśli jesteś ze Śląska, sprawdź m.in. http://www.pozycz-go.pl/oferta.html