Wszystko, co musisz wiedzieć o oponach zimowych

Opony zimowe - wypożyczalnia samochodów

Każdego roku słyszymy żarty o zimie, która zaskoczyła drogowców i każdego roku, często na własnym przykładzie, dostrzegamy ich prawdę, bo przymrozki i pierwszy śnieg zaskakują nas, zanim zdążymy wymienić opony letnie na zimowe. Przygotowanie samochodu na zimę to oczywiście więcej niż tylko wymiana opon, niemniej jednak jest to najważniejsze, ponieważ od tego w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. W tym poradniku dowiesz się:

– jakie opony zimowe wybrać

– kiedy kupić opony na zimę

– kiedy pożegnać letnie opony

Jakie opony zimowe wybrać?

Wypożyczalnia samochodówChociaż przywykliśmy do prostego podziału na opony letnie i zimowe, to jednak sprawa komplikuje się, kiedy zdajemy sobie sprawę, że na rynku są dostępne tysiące rodzajów opon. Jak spośród tej liczby znaleźć te, które są chociażby zbliżone do ideału i dlaczego powinniśmy szukać dobrych opon? Odpowiedź na drugą część pytania jest prostsza: lepsza zimowa opona skraca drogę hamowania na płaskiej nawierzchni nawet o kilka metrów w stosunku do opony gorszej. Kilka metrów to niewielka różnica? Wystarczająca, by decydować o tragedii na drodze. Po znanych producentach możemy spodziewać się lepszych opon, więc warto zapoznać się z ich ofertą. Do jazdy po mieście i na krótkich trasach dobrze sprawdzą się opony firmy Fulda, a bardziej uniwersalne będą opony Hankook. Oczywiście wybierając opony zimowe Toyota, musimy wziąć pod uwagę, gdzie będziemy jeździć zimą: innych opon wymaga jazda w większości po zaśnieżonych trasach lub w górach, innych jazda po mieście i częściej po błocie pośniegowym niż po śniegu.

Kiedy kupić opony zimowe?

Opony zimowe - wypożyczalnia samochodówWłaściwie nie ma żadnego narzuconego odgórnie terminu, który określałby do kiedy trzeba kupić opony zimowe. Sama zmiana opon też nie jest narzucona prawnie – w cieplejsze zimy, niektórzy kierowcy decydują się zostawić w swoich autach opony letnie, jednak nie jest to najlepszym pomysłem. Tak czy siak, nie warto zostawiać zakupu opon zimowych na ostatnią chwilę – i nie chodzi tu tylko o czas potrzebny na ich założenie. Opony zimowe opłaca się kupować wcześniej, bo są zwyczajnie tańsze. Najtańsze są tuż po sezonie zimowym, zatem jeśli tylko mamy miejsce, w którym moglibyśmy je przechować, warto kupić je w czasie, kiedy większość kierowców w swoich samochodach zakłada opony letnie. Szczyt sezonu na zakup opon zimowych wypada na przełomie października i listopada i nietrudno domyślić się, że wówczas ich ceny są najwyższe. Jeśli nie chcemy kupować opon bezpośrednio po sezonie zimowym, ale nie chcemy też przepłacić w szczycie sezonu, najlepiej kupić opony latem.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Opony zimoweNa to pytanie potocznie odpowiadamy, że wtedy, kiedy pojawi się śnieg. Z kolei producenci opon mają na ten temat odmienne zdanie: opony należy zmienić na zimowe, kiedy temperatura powietrza w ciągu dnia nie przekracza 7 stopni Celsjusza. Czekanie do pierwszego śniegu z wymianą opon niestety nie wpływa pozytywnie na nasze bezpieczeństwo. Natomiast, jeśli w ciągu dnia temperatura wynosi np. 15 stopni Celsjusza, ale o poranku, kiedy jedziemy do pracy, jest niższa o 8 stopni, bezpieczniej byłoby zmienić opony na zimowe. Jeśli chcemy jeździć bezpiecznie i nie zmieniać opon na gwałt, najlepszym terminem na ich wymianę będzie początek października. Co, jeśli nie zdążymy z wymianą opon i zaskoczy nas pogoda, na którą opony letnie zdecydowanie się nie nadają? Możemy odstawić samochód do wulkanizacji, a sami skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów, w której wszystkie samochody są odpowiednio wcześniej przygotowane do zimy. Jeśli jesteś ze Śląska, sprawdź m.in. http://www.pozycz-go.pl/oferta.html

Dodaj komentarz