Jakość filtrów: krok po kroku

kontrola jakości filtrów do aut osobowych

Filtry motoryzacyjne mają niebagatelny wpływ na nasze samochody – zapewniają prawidłową pracę silnika, minimalizują ryzyko jego usterek i tym samym przedłużają żywotność pojazdu. Dodatkowo mają też niebagatelny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. By tak było, filtry do samochodów osobowych i innych pojazdów muszą cechować się wysoką jakością, którą nabywają w odpowiednio poprowadzonym procesie produkcji. O co dba producent filtrów, by wypuścić na rynek jak najlepsze produkty?filtry do samochodów osobowych produkcja

Jakość materiałów to podstawa

Pierwszą rzeczą, o którą producenci filtrów muszą zadbać jest jakość materiałów, z których wykonują filtry. Nawet najlepszej jakości wykonanie i stosowanie w procesie produkcyjnym najnowszych technologii nie zdadzą się na wiele, jeśli tworzywo będzie niskiej wartości. Odpowiedzialny producent filtrów, po dotarciu do fabryki materiałów, z których mają być one wyprodukowane, sprawdza ich jakość. Co konkretnie powinno podlegać testowaniu? Przede wszystkim papier filtracyjny, ponieważ od niego w największej mierze zależy skuteczność każdego filtra. Istotna jest sama jego wytrzymałość, ale także grubość i przepuszczalność powietrza. Producent powinien dysponować laboratoriami, które przeprowadzą dokładną analizę otrzymywanych materiałów pod kątem najistotniejszych parametrów. Jeżeli tworzywa osiągają dobre wyniki, wówczas można przystąpić do procesu produkcyjnego.

filtry do samochodów osobowych

Produkcja filtrów do samochodów osobowych

To, jak jest zorganizowana i jak przebiega produkcja filtrów, ma również znaczący wpływ na jakość gotowego produktu. Oczywiście dobrze jest, jeżeli producent sięga po nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalające zoptymalizować proces produkcji oraz poprawić parametry i efektywność filtrów. Niemniej jednak podstawą jest system kontroli produkcji. Kontrola powinna być prowadzona w czasie produkcji, by na bieżąco sprawdzać poszczególne parametry. Kluczowa jest jednak kontrola gotowego produktu, ponieważ pozwala ona określić, czy wyprodukowana seria będzie spełniać swoją rolę i czy w związku z tym może zostać przekazana do sprzedaży. W zależności od tego, jakie filtry do samochodów osobowych mają podlegać kontroli, różne będą testy, którym będą one poddawane. Dla sprawdzenia jakości filtrów oleju i paliwa tworzy się warunki takie, w jakich będą one pracowały w samochodzie i wówczas sprawdza się prawidłowość ich funkcjonowania. Z kolei w filtrach puszkowych duże znaczenie ma m.in. odporność na korozję i drgania, ale też szczelność. W obu przypadkach sprawdzana jest też wytrzymałość. Oprócz tego niezbędne jest skontrolowanie pojemności pyłowej i przepuszczalności zanieczyszczeń i wynikająca z tego skuteczność oczyszczania.

kontrola jakości filtrów do aut osobowych

Testy porównawcze

Jeżeli producent filtrów chce liczyć się w swojej branży, powinien także określić na ile jego filtry do samochodów osobowych są zbliżone do produktów konkurencji. W tym celu wykonuje się testy porównawcze, w których bada się własny filtr oraz jego odpowiedniki pochodzące od innych producentów. Oczywiście parametry filtrów prowadzącego testy producenta powinny być takie same lub nawet lepsze w porównaniu do konkurencji.

Podsumowanie

Jak widać, przekazanie do sprzedaży wysokiej jakości filtrów motoryzacyjnych jest poprzedzone serią testów przeprowadzanych nie tylko na każdym etapie produkcji, ale nawet przed jej rozpoczęciem, kiedy do fabryki docierają materiały, z których mają powstać filtry. Jedynie ścisła kontrola jakości pozwala osiągać najlepsze wyniki i daje szanse na zostanie liderem w branży. Wysoką jakość filtrów docenią przede wszystkim ich użytkownicy – warto zdobyć ich zaufanie efektywnością naszych produktów i sprawić, by byli z nich zadowoleni. Wówczas przy wymianie filtrów w swoim samochodzie chętniej sięgną ponownie po te sygnowane naszym logo.

Dodaj komentarz